Jdi na obsah Jdi na menu
 


Josefina Mutzenbacher aneb Netušené obzory německé kinematografie

22. 3. 2007

Ti z vás co si mysleli, že německá filmová tvorba jsou jen romantické dojáky na motivy "románů" Rosemundy Pilcherové a že Němci, potažmo Rakušané, neumí nic hodnotnějšího, by měli zhlédnout film Josefina Mutzenbacher. Tedy název by mohl evokovat romantický příběh obyčejné dívky/ženy, která se vdá za bohatého byznysmena, ale realita je jiná. Tento článek asi "fajnšmekrům" neřekne nic nového, ani nemá sloužit jako recenze filmu, spíše by měl neznalému poutníkovi po kybernetických pavučinách nastínit základní črty tohoto filmového díla.

Nuže milé děti, Josefina Mutzenbacher je porno film ze 70. let, tedy z doby kdy ve filmech tohoto žánru nešlo pouze o "to". Ti z vás, co znají Českou sodu a Alles Gutte, si možná vybaví díl, kde pánové Šteindler a Vávra promítali odvážný erotický film z roku 1972. No, a po zhlédnutí Josefiny Mutzenbacher jistě zjistíte, kde mimo jiné pánové z České sody hledali inspiraci.

Film se odehrává ve Vídni v 19. století a jeho hlavní hrdinkou je dospívající Josefina, která postupně získává první erotické zkušenosti. Můžeme tak sledovat Josefinu s jejím bratrem, povozníkem, pánem ubytovaným u Mutzenbachrů v domácnosti, Josefininým nevlastním otcem, farářem, kočím a tak dál. Toto všechno se děje ve sklepě, prádelně, na faře, v kočáře a v podobných atraktivních lokacích. Ke cti tvůrcům filmu je třeba zmínit, že představitelka hlavní hrdinky je poměrně pohledná a přitažlivá. Je ale potřeba vzít v potaz, že film pochází z roku 1970, tedy z doby, kdy ještě nebyla vynalezena žiletka a pěna na holení, takže máme co do činění s pořádnou přírodou. Hlavní hrdinku jsme teda odbyli a teď k dalším postavám. Tedy máme co do činění s pořádným kýčem 70. let,  pánové jsou vybaveni mohutnými nazrzlými kníry a kotletami obdobného rázu, celý dojem navíc korunují lehce zpocené pěšinky ve vlasech. Dámy trpí podobným symptomem jako Josefina, tedy nesekaný trávník, vše ale zabaleno ve velmi neatraktivním obalu a završeno různými drdoly a kotrči. Dříve než se jednotliví hrdinové oddají tělesným radostem, můžeme je sledovat ve vycpaných sukních, bombarďákách, punčochách a slamácích. Tolik tedy k vizuální stránce, která je pochopitelně z filmu nejpoutavější a dodává mu kouzla.

Za obrazovým kýčem ovšem nezaostává zvuková stránka. V podstatě celý film podkresluje lehce nostalgická, sentimentální hudba, která navozuje atmosféru starého Rakouska, a to především ve scénách, kde se s Josefinou v náručí potí lehce obtloustlý muž s knírem a kotletami, zde tedy iluze starých dobrých časů nabývá velmi reálných kontur.

Toliko tedy k filmu Josefina Mutzenbacher a je na čase shrnout plusy a mínusy filmu.

Tedy:

+ film je vtipný (někdy až možná trochu nechtěně, víc než si tvůrci filmu přáli)

+všichni muži mají kníry, to se dnes už málo vidí:), nikdo nemá tetování

+hudba, bez ní by velkový dojem byl poloviční

+český dabing, který, asi opět nechtěně, přispívá k vtipnosti filmu

+obrovské logo HERZOG na začátku filmu

-příroda, ale to je jen drobné mínus, je potřeba přihlédnout ke koloritu doby:)

Tak to je definitivní konec, koukejte si to sehnat, holoto!

Napsal Vinárník

Hodnocení Cyniků:  82,5 %

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

....

(...., 12. 4. 2007 11:26)

...a tyto stránky studio z Bohnic.

Má roztomilá Josefina

(Blekota, 22. 3. 2007 17:42)

Krásné zhodnocení!!! Ještě jsi zapomněl dodat, že dabing vytvořilo erotické studio Kakadu!!!