Jdi na obsah Jdi na menu
 


Inspektor Derrick ist tot!

18. 12. 2008

Nekrolog – Pocta Derrickovi

Horst „Derrick“ Tappert (26.5.1923 – 13.12.2008)

Horst Tappert (vlastním jménem Horst Tappeta) byl nejznámější (a největší) západoněmecký detektiv a soukromý vočko, autor vtipných průpovídek, rybář a amatérský kolaborant.

Horst se narodil v roce 1923 v Carlsbadu v rodině sudetského Němce a české flundry. Jeho otec původně pracoval jako hlavní porybný, avšak v době hospodářské krize byl degradován na požabného. Horst měl tedy těžké dětství. Navíc jeho vrstevníci se mu posmívali kvůli žabímu obličeji (a také částečně kvůli povolání jeho otce požabného) a nadávali mu "Wurste, Wurste" (jako "Buřte, Buřte"). A taky mu říkali, ať táhne domů, do Reichu. Ale na to Horst vždycky lišácky odpovídal: "Kam domů? Já jsem doma. Tady." A jako potvrzení toho, že to myslí vážně, si vždy hlasitě pšoukl.

I přes tuto vtipnou průpovídku musel Horst nakonec do Reichu s celou rodinou, ale až v roce 1945 v rámci odsunu. Horst však nebyl klasický kolaborant. Působil sice jako arizátor a zabavoval židovský majetek, ale většinou ho pak stejně rozdal svým přátelům. Měl na to zase jinou lišáckou větu: "Ti lidé, kterým jsme to zabavili, to už stejně nepotřebovali. A tady u vás to ještě udělá pěknou parádu!" A jako potvrzení toho, že to myslí vážně, si vždy hlasitě pšoukl.

Po válce si Horst v Mnichově otevřel vetešnictví a dodával kostýmy tamějšímu filmovému studiu. Díky tomu si ho všimli producenti a rozjela se jeho televizní kariéra. V roce 1970 se dokonce zúčastnil konkursu na postavu pana Robacka ve filmu Josefina Mutzenbacher. Dodatečně se však zjistilo, že Horst má pytle jinde než by měl mít (tedy pod očima), a tak nakonec roli nedostal.

Horst byl totiž zajímavý tím, že měl mimořádně žluté zuby, které si navíc každý den natíral vodovkami a hlavně obří váčky pod očima. Pocházel totiž z sudeťácké kasty váčkovců. Na námitky, že vypadá příšerně, vždycky pohotově odpovídal: "S tímhle ksichtem jsem se už narodil, takže se mi nesmějte!" A jako potvrzení toho, že to myslí vážně, si vždy hlasitě pšoukl. Ostatně Vinárník tuto univerzální výmluvu používá dodnes, jen nepšouká.

Horst zásadně nosil baloňák zvaný trenčkot, hodinky značky Rolex (zřejmě se jednalo o nějakou nóbl značku, my to neznáme, všichni z nás máme digitálky z vietnamský tržnice) a kostěné brýle. Pochopitelně se jednalo o věci, které někomu zabavil za války. Jinak je třeba říct, že Horst nebyl antisemita, jen kradl židovský majetek. Ovšem koho vyloženě nesnášel, tak to byli Francouzi, zřejmě z toho prostého důvodu, že jedí žáby ...

Horst byl jinak velmi milý člověk, ve slovenské Encyklopédii najvetšich hercov se o něm dočteme: "Chvíle voľna rád trávi aj so ženou v letnom domčeku na malom nórskom ostrove. Má rád kone, psy, dlhé vychádzky a v Nórsku si rád zarybárči."

Horst se nejvíc proslavil jako hlavní postava seriálu "Inšpektor Derrick", v němž hrál neschopného detektiva Stephana Derika. Zlé jazyky tvrdí, že dvojité "R" v názvu není dáno německou lingvistikou, ale Horstovým otřesným tupým ráčkováním. Derik totiž vyslovoval jako "Deuvik". Producentům však nejvíce vadil Horstův sudetoněmecký přistěhovalecký přízvuk, a tak jej nakonec nadaboval jiný kolaborant Miroslav Emanuel Moravec.

Slavný seriál měl celkem 281 dílů. Většina diváků jej však nedokoukala celý, valná část z nich zemřela nudou již mezi padesátým a osmdesátým dílem. Horst jako detektiv nikdy nic nevyřešil, bylo to asi tím, že jen pořád někam telefonoval a povídal si s lidmi. Navíc měl naprosto neschopného spolupracovníka Harryho Kleina, což byla příliš malá ryba. Nebo spíš malá žába.

I přesto se stal tento seriál kultovním a dokonce se na něj s oblibou dívával papež (kupodivu Polák Honza Pavel, nikoliv Pepík "Hitlerjugend" Racinger). Volným pokračováním Derricka je jiná německá slátanina - Kobra 11.

Přiznáváme se, že tento seriál nikdo z naší redakce nikdy nesledoval (kdo by se taky díval na takovu sračku?). Jen Vočko, který měl jako jeden z prvních video, si nahrával všechny díly. Prý aby se měl ve stáří na co dívat. Vidíte, a taky to nestihl.

Co říci závěrem? Za své zásluhy o televizní detektivky byl Horst odměněn nejen Říšským válečným křížem, ale zvítězil i v anketě "Nejhnusnější zjev v detektivním seriálu". Předehnal i takové persony jako byli Kožak a Metlok. Na Horsta a jeho detektivní schopnosti nedosáhl ani polskej poskok Šimanski. A jako potvrzení toho, že to myslíme vážně, hlasitě voláme: Díky, Wurste! Teda Horste ...

Čest jeho památce!

Napsal s bolestí v srdci Dědek

 

Náhledy fotografií ze složky Inspektor Derrick

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jaroslavovi Bednářovi

(Dědek, 16. 7. 2009 22:37)

Jardo, dej pokoj, ty Regane!

P.S.

(Jaroslav Bednář, 25. 12. 2008 14:30)

pokud uř píšete takové články, tak by jste alespoň měli vystoupit z anonimity a neschávat se za rádoby vtipné přezdívky, aby si na vás každý mohl ukázat prstem.

nechápu

(Jaroslav Bednář, 25. 12. 2008 14:29)

Nevím, co tímto článkem autor zamýšlel. Nejen, že článek je holý nesmysl a není na něm ani smítko pravdy, ale navíc autor poškodil památku samotného Tapperta,který měl podle autora zabavovat židovský majetek. Kromě toho, že to je sprostá lež, tak by si měl autor uvědomit, že dotkl jistých etických norem. Nevím, co k tomu autora tohoto článku vedlo. Derrick se právem řadí mezi nejlepší německé kriminálky a tento článek je pouze žlučovitý plivanec. Děkuji, Jaroslav Bednář

...

(Fanúšik, 23. 12. 2008 12:35)

vietě prečo mal Derrick také bambule pod očima? Když bol malý tak si priveľa hrál s vysavačom....