Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kýč měsíce prosince - Pomlouvání Vánoc

28. 12. 2007

Motto: Slipy se maj měnit aspoň o Vánocích. (Ledek Janecký)

Vážení přátelé, pokud jsou tzv. Vánoce jen jednou za rok, stejně jako vaše narozeniny, měli byste se podle toho k nim chovat. Vždyť co může být krásnějšího, než malinkatý Jéžišek v jesličkách, panenka Maria a svatý Josífek s aurou kolem hlavy, pach chlévské mrvy, Halleyova kometa nad stodolou a zvířátka, tedy oslík, lama, kravička nebo prasátko kolem dokola? A to všechno pěkně seřazené a usmívající se v moderně zařízeném chlívku?

 

A proto: Největší kýč nejsou v žádném případě Vánoce, ačkoli občas taky zavánějí kýčovitostí, nýbrž lidé, kteří předstírají:

a)      vánoční úklid, nebo 

b)      nakupování dárků, nebo 

c)      organizování Silvestra.   

Tyto osoby všechny své trable svádějí právě na Vánoce. „Kvůli Vánocům nestíhám!“ nebo „To nejde, budou Vánoce!“ To je nejčastější věta těchto pozérů. Ach, jak trapné! Především by si měli uvědomit, že vina není na straně prosincových svátků, ale může za to jejich vlastní lenost, sklon k bordelismu a nespolehlivost. Takže pojďme probrat jednotlivé body, na nichž vám dokáži, že Vánoce jsou naprosto mimo podezření.

a) Vánoční úklid

Setřít prach, vyluxovat a možná si trošku pouklízet na pracovním stole.  Pod tím si představuji úklid. Ten vánoční se od něj liší zřejmě v tom, že probíhá před Vánocemi nebo po Vánocích. Někteří masochisté samozřejmě uklízejí i na Štědrý den, ale jedná se vesměs o výjimky, o psychicky narušené jedince, kteří nemají zjevně co dělat a otravují sousedy nepříjemným zvukem vysavače. Nechápu tedy, proč někdo trpí strachem z tzv. vánočního úklidu. I když ano, pravděpodobně tito lidé mají oprávněnou obavu, protože to jsou ve skutečnosti prasata, která po celý rok neuklízeli a bojí se, že až přijdou návštěvy, všimnou si toho brajglu v baráku. Pochopil bych tyto starosti v momentě, kdy vlastníte renesanční zámek nebo gotický hrad. Chápu, že tam dá uklízení zabrat, zvlášť pokud jste na to sami. Ale rozhodně nejsem tolerantní vůči „nestíhačkám“, co bydlí v Husákovu 3+1 v paneláku na Jižáku. Co ti mají co uklízet a remcat na Vánoce? 

b) Nakupování dárků   

Je fakt, že nakupování dárků může být dost otravné, hlavně kvůli idiotům, kteří vlastně nenakupují a chodí do obchodů jako na mši. Bohužel takoví blbci se tu vyskytují celý rok, nikoli jen před Vánocemi. Co se týče dárků, doporučuji vyšetřit si na tento vánoční zvyk dva dny. První den na přemýšlení o tom, co koupit a den druhý na samotné nakupování. Čili opět nic složitého. Ovšem pokud se nedokážete své trapné fobie zbavit, kupte dárky na další rok už v lednu anebo hned 27. prosince. Aspoň si ušetříte peníze (budou slevy) a nervy, i když těch se nezbavíte, protože se budete po celou dobu až do dalších Vánoc třást hrůzou, zda vaši nejbližší tyto dary přijmou. Anebo se domluvte a dárky si nenadělujte a radši běžte na Štědrý den nalévat rybí polévku bezdomovcům. Hned vás přejde chuť na žvásty o tom, jak nestíháte!    

c) Organizování Silvestra

Poslední bod se netýká přímo Vánoc, ale spíše období, které na ně navazuje. Mnoho lidí totiž také „nestíhá“ kvůli tomu, že musí „něco“ organizovat. Organizují buď samotné Vánoce (tj. kupují stromeček, rybu nebo jiného živočicha, třeba prase) anebo poslední den roku – Silvestr (tj. kupují chlast, rachejtle, jiný chlast a další blbosti). Stejně všem jde jen o to, tzn. na Vánoce se přežrat a na Silvestra se ožrat. Nebo naopak, jak chcete. Pokud možno ale v obou případech „jako hovada“. Takže ve skutečnosti vůbec nejde o organizování, to je pouze zástěrka, jde především o naplnění primárních potřeb člověka. Tak co je na tom, proboha (promiň, Bože, že si beru tvoje jméno do huby), tak složitého?

Laskavě tedy přestaňte vánoční svátky tolik prožívat a hlavně je přestaňte pomlouvat a vymlouvat se na ně kvůli vlastní neschopnosti. Buďte vod tý lásky! Anebo nám to "slipte" jako Ledek Janecký. Anebo z toho všeho zmatku skončíte jako ten pověstný děda, co si říci nedá a budete tlouct o stůl v předsíni a pak běda marně hledat kapra pod skříní … anebo budete jako ten pověstný táta s Mini Maxem zavlažovat byt … anebo … dejte mi už pokoj s Vánocemi!!!

Pokud naši čtenáři patří mezi tu početnou menšinu magorů, kteří také nestíhají a dokonce ani nestíhají číst náš blog, nechť laskavě opustí tyto stránky a nepíší nám žádné komentáře. Jinak všem ostatním cynikům pěknou chanuku. A zachovejte nám přízeň i po Vánocích a po Novém roce.

Napsal Dědek

P.S.: Toto je poslední článek od mojí maličkosti. Vzhledem k tomu, že ostatní členové redakce náš blog zanedbávají, a prakticky sem píše jen Bláznivá Markéta a já, rozhodl jsem se taky stávkovat do doby, než Vočko nebo Vinárník konečně něco napíší. Váš Dědek. 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nenávist

(Zdeněk Šandera, 13. 1. 2008 20:29)

Nesnáším Vánoce, Velikonoce, trpaslíky a ty jejich zvyky!!!