Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejlepší židovští komici - 3. díl: Bratři Cibulkové

2. 6. 2009

Bratři Cibulkové jsou známí rádobyžidovští komikové působící zcela nezávisle na sobě. Každý z nich je jinak směšný.

Aleš Cibulka (dále jen „Česnek“) je známý český komik, moderátor zábavných pořadů, funebrák a vynálezce gilotiny. Narodil se jako Alias Chesnek v Sokolovu a svou přezdívku získal již v dětství, protože strašně páchnul.

Česnek je známý tím, že si potrpí na starší ženy, nejlépe mezi sedmdesátkou a sedmdesát let po smrti. A proto je tajným milencem Jiřiny Jiráskové a Nataši Gollové. S její mrtvolou se laská každou druhou středu v měsíci na malostranském hřbitově. Česnek zřejmě nebude zcela normální, už jako malý trhal broučkům hlavičky. Při této činnosti mimochodem vynalezl gilotinu. Je třeba říct, že to byl vždy člověk literárně velmi činný a již na základní škole, ve svých 12-ti letech vydával vlastní časopis, který byl velmi oblíbený, zvláště mezi pěstiteli cibule. Jmenoval se Pravidelný občasník. Později jej odkoupil Marťas. Česnek dále napsal několik knih o herečkách, které kolaborovaly za druhé světové války. Sám Česnek kolaboroval snad se všemi režimy, které kdy vládly na planetě Zemi. Kdyby tady vládl Darth Vader, tak by určitě kolaboroval i s ním.

Česnek po mnoha peripetiích nakonec zakotvil v rozhlase, kde dodnes uvádí letní pořad pro děti Tobogan. Jedná se vesměs o přímé přenosy z aquaparku. Každou první sobotu v měsíci se vysílá „Tobogán v pyžamu“ přímo od Česneka z bytu, kam si zve své hosty. Jedná se o jeden z nejperverznějších rozhlasových pořadů. Zlí jazykové tvrdí, že Česnek celý pořad uvádí ve speciálním kostýmu, na kterém chybí látka na těch nejožehavějších místech.

Česnek si v současné době začal nový milostný románek. Úspěchem může být, že tato osoba (dokonce ženského pohlaví) je živá. Tou šťastnou je herečka Jiřinka „Fany“ Bohdalová. Česnek si s ní vyjel do Turecka na dovču, kam je pochopitelně pronásledoval bulvár a v jedné nestřežené chvíli vyfotografoval úplně nahou Jiřinu i s jejím pekáčem. Ještěže nikdo nevyfotil Česnekův pekáč pěkně vymazaný sádlem a máslem, který naštěstí stačil schovat do trouby. 

Jeho nevlastní bratr Petr „Péťa“ Cibulka (dále jen „Punťa“) je jedním z nejznámějších bláznů žijící v ústavu pro choromyslné v Kosmonosích. Narodil se jako Wiener Špicl v Ingolstadtu. Punťa se proslavil tím, že napsal seznam lidí, které nemá rád a vydal to jako knížku, bohužel bez obrázků, takže nešla příliš na odbyt. V současné době je tato brožura k dostání v Levných knihách za 9 korun. Punťa Cibulka je dále padesátinásobný apolitický vězeň, aktivista Anticharty 77, indický maharádža, brunejský sultán, anonymní alkoholik a především magor. Naprostý a dokonalý.  

Bratři Cibulkové mají své zvláštnůstky. Česnek používá slovo „hloupost“, což je archaismus, který dnes už nikdo nepoužívá, maximálně tak dva druhy lidí - kleštěnci a teplouši. Ke kterýmu druhu asi patří on?! Jeho životní motto zní: „Možná to nevyjde, ale s tím se smířím spíš než s tím, že jsem to vůbec nezkusil.“ Fuj, pokud má Česnek na mysli to, co máme na mysli teď my, tak pánbůh s náma a zlej pryč! Punťa zase rád v každé větě používá slovo „fízlokracie“, což je zkomolenina slova „šniclokracie“, tedy vláda řízků. Těžko říct, proč to pořád říká, asi má chuť na přírodní řízek s bramborovým salátem. Punťa bohužel žádné životní motto nemá, jen pořád do zblbnutí opakuje větu, že v boji mezi dobrem a zlem, pravdou a lží, nelze být neutrální a přesto zůstat slušný. Nebo tak nějak.

Přínos bratrů Cibulků židovskému humoru je dnes sporný. Česnek je sice některými teoretiky zábavy stále řazen mezi židovské komiky, ale ve skutečnosti byl dávno z Asociace židovských komiků vyloučen. Česnek má navíc postupem času tak ohebnou páteř, že by mohl být prakticky kýmkoliv na světě. Z Punti se zase stal nevrlý jezevec a je pořád zalezlý ve svém doupěti, kde z novin a časopisů lepí anonymy a hrozby, které posílá do médií.

Co říci závěrem? Nevěříte bratrům Cibulkovým a jejich blábolům? No, konečně! Věřte sami sobě!

Napsal Dědek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-)

(luxus, 24. 1. 2011 18:19)

máte krásné stránky
koukněte na www.luxus-z-chirurgicke-oceli.cz

Máye

(Dědek, 16. 7. 2009 22:36)

Děkujeme, Májo, zachovej nám přízeň, nevěř bratrům Cibulkovým a věř sama sobě!

závěr

(maya, 13. 7. 2009 18:39)

musím říct že ta věta na závěr se vám povedla.:)