Jdi na obsah Jdi na menu
 


Panoptikum kuriozit - literární seriál - 7. díl

1. 6. 2007

Díl sedmý: Proč se vyskytlo Hluchadlo?

Máme rádi dementy, ale takové, kteří jsou u ostatních v opravdovém opovržení. Hluchadlo vypadalo na první pohled jako osoba mužského pohlaví, ale ve skutečnosti se jednalo o unikátní exemplář tvora z jiné dimenze.

 

Co vlastně bylo Hluchadlo? Byl to vůbec člověk či věc? Názory odborníků se různí. Jedni ho vůbec nepovažovali za člověka, druzí jim alespoň opovrhovali. Aniž bychom urazili jednu nebo druhou stranu, asi se shodneme, že to byl živý tvor. Alespoň tedy vykazovalo všechny známky života.

 

Je zajímavé, že o Hluchadlovi se zásadně hovořilo ve středním rodu. Bylo to prostě TO. Také se něm říkalo, že se nenarodil, ale že se „vyskytlo“. Ovšem proč se vyskytlo, to zatím nikdo nezjistil. Ptáme se: K čemu je takové Hluchadlo dobré? Co tím ten, kdo ho stvořil, sledoval?

 

S Hluchadlem jsme se poznali v práci, v naší milované „Cupárně“. Jeho kolegy byli nejenom Dědek a Vinárník, ale také pak holky z pokladny - Drahá a Dědkova Sestra. Zatímco shora jmenovaní měli odpovídající pracovní pozici, Hluchadlo zde pracovalo „jako uklízečka.“ Už samotná tato funkce svědčí o jeho inteligenci.

 

Hluchadlo dostalo při porodu (či při svém vzniku) jméno Jirka, ale nikdo mu tak neříkal. Nejčastěji se mu říkalo Hluchadlo, protože neslyšelo, resp. v jeho případě spíše předstíralo, že neslyší, aby nemuselo pracovat.  Mělo však i jiné přezdívky, například Drahá a Dědkova Sestra ho také s oblibou nazývali Čurapajzník. Ale někdy byli holky i sprostější.

 

Čím bylo Hluchadlo charakterické? Kromě jeho debility především velmi zapáchalo. Na svém pracovišti mělo proto vymezený pokoj, či v jeho případě spíše jakýsi výběh, kde se převlékalo. Mělo tam i záchod. Do tohoto výběhu však ostatní zaměstnanci chodili, jen pokud opravdu museli. Dědkova sestra dokonce několikrát  Hluchadlo výslovně žádala, aby se vykoupalo v Savu. Marně. Drahá ho zase jednou omylem načapala, jak trůní na záchodové míse. Hluchadlo totiž zásadně při konání velké potřeby nezavíralo dveře. Inu, byl to divný pavouk. 

 

Hluchadlo se původně vyučilo čalouníkem. Sice mělo velké ambice, dokonce chtělo mít maturitu, ale po půl roce ho na maturitním oboru vyhodili pro neschopnost (a pro naprostou blbost). Jenom připomínám, že jeden čalouník to také dotáhl daleko, až na vůdce Třetí Říše. Myslíte, že je Hluchadlo až tak nebezpečné?

 

Dědek měl s Hluchadlem vcelku slušné vztahy, Hluchadlo ho asi třikrát pozdravilo, řeklo mu Ahoj. Vinárník jej pro změnu jednou viděl z hodně velké dálky a Vočko vůbec neví, kdo to je. Hluchadlo se dokonce, aniž by cokoliv tušilo, stalo hlavním antihrdinou jedné satirické povídky Vinárníka a Dědka.

 

Když Hluchadlo (konečně) končilo ve svém zaměstnání, Drahá, Dědek a Dědkova Sestra mu připravili malé překvapení. Na jeho skříňku v jeho výběhu mu přilepili vzkaz tohoto znění: „Never more, Šnofi! Tvůj Velký vezír.“ Hluchadlo bohužel tuto jemnou ironii nepochopilo a požadovalo vysvětlení. 

 

Přejeme Hluchadlu, aby našlo odpovídající zaměstnání, které by plně vyhovovalo jeho inteligenci a původu.  Nejlépe by se asi hodilo ke starším lidem, kteří mají velký dům a zahradu. Ale pozor, Hluchadlo není vykastrované a kupírované!!!

Pokud někdo z našich čtenářů ví, proč se vyskytlo Hluchadlo, nechť si toto tajemství nenechává pro sebe a svěří se s ním v rámci komentářů.

Napsal Dědek

 

Příště: Krajnica jde do války

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Diderotovi

(Blekoťák, 5. 6. 2007 11:06)

Mlč, vzpomeň si jak tě to deseti let museli vozit na kočárku.

Blekotovi

(Diderot, 5. 6. 2007 9:49)

Tak to bych nedělal, kámo!

Domněnka

(Ondřej Hučka, 3. 6. 2007 16:02)

Domnívám se, že se Hluchadlo vyskytlo proto, aby bylo na světě veseleji! :-)

Krajnicovi

(Vobs, 2. 6. 2007 16:23)

Vykašli se na ně a pojeď se mnou do Třebu zahrát si Šošony!

???

(Krajnica, 2. 6. 2007 15:50)

Cože, vy o mně budete psat? Kde mám tu krochnu ať vás můžu odstřelit.