Jdi na obsah Jdi na menu
 


Causa Honza Vyčítal

8. 4. 2008
 

Jan „Honza“ Vyčítal je známý trampík, zpěvák, vandrák, slouha umění (ovšem pozor: Honza je dobrý slouha, ale zlý pán!), a také neplacený americký agent a nadšený propagátor USA, potažmo USÁMA.

 

Narodil se tenkrát v čtyřicátom druhom, za tej velké války s Napoleónem v jedné trampské osadě. Máma ho odchovala v usárně a táta odkojil pivem z ešusu. Válečné konflikty v něm zanechaly stopu navždy, a tak Napoleon je dokonce dodnes jeho nejoblíbenější fašistický diktátor.

 

Honza vystudoval propagaci, několik let pracoval na ministerstvu propagandy, pak krátce chodil žebrotou, ale nakonec z nouze založil hudební skupinu a začal se živit propagační hudbou. Písně měly vesměs výchovný charakter a pojednávaly nejen o přírodě, ufonech a autech, ale taky o vojácích, rasismu a vůbec o smrti. Jeho hudební skupina byla dosti amatérská. Vlastně to byli zelenáči, neuměli na nic hrát, neuměli zpívat, neznali noty, dokonce nedokázali ani artikulovat (ovšem Honza to neumí dodnes), ale nakonec si jejich písně začal zpívat celý národ. 

 

Honza je však především všeuměl. Ačkoli nemá talent, zpívá, občas zkouší i tančit a hrát na různé nástroje, a navíc je autorem mnoha kreslených vtipů. Bohužel úroveň těchto malůvek je stejná jak v případě jeho zpěvu a tance. Jeho anekdoty jsou amatérsky namalované až hnusné, humoru je tam asi tolik jako ve filmech Ingmara Bergmana a u některých lidí vyvolávají žaludeční nevolnost. U jiných osob sice vyvolává nevolnost i Honzův zpěv, ale to jsou beztak jen pomluvy. Honza nejraději kreslí svoje vyčpělé obrázky do Dikobrazu, a to do rubriky „Vaše starosti na naše ostny“. Hlavními postavičkami těchto komunálních karikatur je buď ošklivý Vracecí kocour nebo dvojice legračních trampů (také dost ošklivých).

 

Je třeba říct, že Honza má trošku sadomasochistické sklony. Jako se někteří lidé rádi obnažují na veřejnosti, Honza se zase rád na veřejnosti zesměšňuje. Ačkoli neumí pořádně artikulovat, potažmo mluvit (a navíc rrráčkuje, promiň, Honzo, museli jsme to říct), přesto mu tato zásadní vada řeči nebrání vystupovat před lidmi. Honzu pravděpodobně vzrušuje to, že se lidé na koncertech smějí jeho žvatlání a tak ho vlastně ponižují. Inu, co byste taky chtěli od člověka, který neustále chodí v maskáčích?

 

Honza je dále známý tím, že miluje trampování v přírodě, kam ho doprovází pytlák Říha a chodí na čundry i v zimě. Holt je ještě z té generace ocelových mužíků. Večer šuhaj, ráno šuhaj! Vždycky po Novém roce sbalí usárnu, ešus a vydá se někam nazdařbůh do lesa a vrátí se domů až na Vánoce. Honza má taky spoustu přátel, například v Plzni měl kámoše, už je to řada let, ale mockrát ještě slyší plzeňskej dialekt. 

 

Jeho nejznámější píseň má autobiografické rysy a jmenuje se „Honzův song“. Autor si zde utahuje sám ze sebe a ze své vady řeči, ale zároveň se vyzpívává ze své dávné touhy být velkým umělcem. Plně jeho touha vynikne v samém závěru písně, kdy Honza vykřikne, že by rád zkusil i tančit. Sbor skeptiků se slovy „Honzo, Honzo, nechej toho!“ ho zase vrátí zpátky na zem. Honza má zkrátka umění rád …

 

Honza se v poslední době proslavil remakem angažované písně „Dobrý den, magore Gagaríne“, který kdysi s gustem nahrál dirigent Gustav Brom a jeho nesmrtelný orchestr. Lze také říci, že si na této písni Gusta pěkně zgustnul, jak se hezky česky říká. Vzhledem k tomu, že Gusta to s užíváním brómu trošku přehnal (pozor: Brom je dobrý slouha režimu, ale zlý dirigent!) a už deset let není mezi námi, Honza se rozhodl ho připomenout. A tak spolu se známou zpěvačkou lidových písní paní Vlastičkou Pé nazpíval na Gustovu hudbu hit nový, s jiným textem a pod pozměněným názvem „Dobrrrý den, prrraporrre z hvězd a prrruhů“. Píseň to byla opět velmi angažovaná, i když už nepojednávala o nějakém tchajkonautovi, ale o jakémsi „chadahu“. Bohužel není tomu rozumět, ale určitě to bude moc hezká písnička, až se nám podaří rozluštit Honzův text. Doufejme, že to nebude trvat tak dlouho, jak trvalo rozluštění chetitského písma Bedřichu Hroznému.  

 

Zatímco Honza se písní znovu proslavil, paní Vlastě bohužel trošku uškodila, protože v té době pracovala jako vedoucí v jedné armádní kantýně, takže tu hned bylo podezření ze střetu zájmů. Mimochodem, Vlastě Pé věnoval svojí píseň „Zelený krávy“ Daniel „Daneček“ Landa. 

 

Honza se v současné době živí imitováním … sebe sama. Toť vše. Vlastně ne … i část naší redakce totiž patří mezi jeho nadšené obdivovatele, zejména pak Dědek (miluje Honzovy kreslené vtipy), Vinárník (také chodí na čundry v zimě) a Štěprd (líbí se mu Honzovo ráčkování). 

 

Na rozloučenou zamávejme Honzovi usárnou a společně si přejme, ať nezmrzne v lesejčku, až zas půjde v zimě na čundr.

 

Napsal čuprčundr Dědek
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Cynikům

(Hlavsa, 12. 3. 2014 22:45)

Copak vy jste za čůráky? Nikdy jste nic nedokázali, nikdo vás nezná, ale pomlouváte - to samo o sobě stačí, aby si každý udělal úsudek sám. Až vy idioti zahrajete a zazpíváte jedinnou skladbu od Greenhorns v jejich kvalitě, tak něco pište... a teď si jděte honit ocasy a mačkat jebáky - ostatně jako každý den. Ahoj čuprčundrpračuráku "Dědku".

Jsi kus vola !

(mannerheim, 27. 6. 2010 22:55)

A kdo napsal většinu textů Grrenhorns od jejich vzniku? Na tebe si nikdo ani nevzpomene, ale texty Vyčítalových písniček dávno zlidověly.

Džony Chrrrochták Vyčítal???

(Horst Fuchs Teleshopink, 22. 6. 2010 15:38)

To je to nejlepší,co nám tady po rezatým Zikmundovi z Hawlů eště zbylo.A že jim to s Vlastičkou z Parkánů kurrrva ladí,co?

Causa Křesomysl

(Dědek, 15. 4. 2008 10:42)

Stojím na straně Štěprda! Křesomysl ví prd vo tom, jak se dělá pořádná srrranda, to by si to musel zkusit ... nechtěl by si to někdo zkusit? V tomhle státě už nikdo nerozumí legraci, to bych vám vyprávět ...

Křesomyslné bezmyslně nejapné komentáře

(Štěprd, 15. 4. 2008 10:03)

Křesomysl Uhličitan Sodný

(Štěprd, 15. 4. 2008 9:56)

Mám jenom ten pocit nebo je to fakt, že se do mě Křésa, kurvadrát, naváží v nadpisu svého příspěvku ze dne 11.04.2008, zveřejněného v 18:03 v souvislosti s Causou Honza Vyčítal!? Doufám, že pochopíte moje kroky v duchu budoucího slovenského tiskového zákona a neodstraníte moji následující kontraakci.

Prosím?

(Bláznivá Markýza, 11. 4. 2008 22:34)

Křesomysle, proboha, ty chceš říct, že Honza Vyčítal není vtipný? To je svatokrádežná myšlenka ...

Štěpného myšlenky kolosálního významu

(Křesomysl Barbor Vápený, 11. 4. 2008 18:03)

tak třeba zkuste vykrádat někoho vtipného, to jistě pomůže.

Dobrý nápad

(Bláznivá Markýza, 11. 4. 2008 17:18)

Rádi bychom toho nechali, ale zrovna nám vzrůstá sledovanost, takže toho bohužel nechat nemůžeme ... prachy jsou prachy ... stejně nám nejde o obsah článků, ale o množství ... ach jo, ta příšerná komerce!

mistrovství světa v zoufalosti

(Křesomysl Barbor Vápený, 10. 4. 2008 14:12)

kurva to je nuda. nechcete toho raději nechat ?

Já umírrrráám touhou...

(Štěprd, 9. 4. 2008 9:20)

Honza rulezz. Peace+